Вести

Мијалков доби 12 годишна затворска казна за прислушувањето

admin
Дванаесетгодишна затворска казна доби поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Кривичниот суд го прогласи за виновен за незаконското масовно прислушување во Македонија, за што, според...

Ќе се казнуваат несовесните посетители на ЗОО Скопје

Elena Daskalova
Од овој викенд започнува инспекциска контрола во Зоолошката градина во Скопје, со цел да се детектираат и соодветно казнат несовесните посетители, кои ги кршат правилата,...

Мијалков од денеска во домашен притвор под аудио и визуелен надзор, потреницата сѐ уште стои

admin
Поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков кој по два дена барање од страна на институциите, попладнево се појави во Обвинителството за организиран криминал и...

Според проценките на МВР, Мијалков се уште е во Македонија, приведено е едно лице поврзано со бегството

admin
Анализите и проценките на Министерството за внатрешни работи покажуваат дека Сашо Мијалков не избегал надвор од државата, рече министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. „Ако...

Истрагата ќе го бара „кртот“ кој го информирал Мијалков за притворот

admin
Истрагата треба да покаже каде е „кртот“, дали во МВР, обвинителството или судот. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на прес конференција посочи дека се...

Спасовски: Ги отфрлам шпекулациите за некакви договори, активно трагаме по Мијалков

admin
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на прес конференција посочи дека Министерството за внатрешни работи активно работи на пронаоѓањето на првообвинетиот во Таргет-Тврдина, ексдиректорот на...