вакцина

Посетителите на замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирус на лице место

Elena Daskalova
Луѓето кои го посетуваат замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирус откако на оваа локација во Трансилванија е формиран центар за вакцинација. Медицинските...

Македонците од денес имаат опција да се вакцинираат и во Бугарија

Elena Daskalova
Бугарската клиника Комак Медикал од денеска започнува да прима заинтересирани Македонци за вакцинација, со вакцините Фајзер и Модерна. Како што соопштува агенцијата БГНЕС, во дворот...

Пристигнаа вакцини „Фајзер“ купени директно од произведувачот

Elena Daskalova
Министерството за здравство ја информира јавноста дека вчера попладне стигна првата пратка од вакцината Фајзер, која МЗ ја обезбеди cо директни преговори со овој производител...

СЗО препорачува сите земји да произведуваат вакцини против ковид-19

Elena Daskalova
Голем број држави низ светот имаат доволно капацитет за самите да произведуваат вакцини, но фармацевтските компании кои ги имаат патентите тешко го дозволуваат тоа –...

Со насмевка и песна, Доли Партон се вакцинираше против ковид-19

Elena Daskalova
Популарната кантри-ѕвезда ја прими првата доза од вакцината на производителот „Модерна“, притоа мотивирајќи ги своите обожаватели и тие да бидат одговорни. Таа ја испеа познатата...

Тестирана нова вакцина против коронавирусот, се очекува нејзино одобрување

Elena Daskalova
Агенцијата за храна и лекови од САД даде позитивна оценка по тестирањето на вакцината на производителот „Џонсон и Џонсон“. Сепак, се очекува и мислењето на...

Израел вакцинираше најголем процент од популацијата

Elena Daskalova
Откако започна дистрибуцијата на вакцини против КОВИД-19 низ светот, една држава се издвои со брзината со која се реализира вакцинацијата. Според израелската министерка за здравство,...

Србија ќе даде 8000 вакцини Фајзер за Македонија

Elena Daskalova
Србија ќе даде 8000 вакцини за Македонија, од својата набавка од Фајзер, како одговор на барањето на Македонија за помош при купувањето на вакцини против...