ковид 19

Нови предлози за олеснување на рестрикциите – полициски час од полноќ до 5ч наутро?

Elena Daskalova
Изминатиот период е забележен тренд на намалување на бројот на заразени со коронавирусот, се испишуваат голем број пациенти кои оздравеле, а се прават соодветно на...

Македонците од денес имаат опција да се вакцинираат и во Бугарија

Elena Daskalova
Бугарската клиника Комак Медикал од денеска започнува да прима заинтересирани Македонци за вакцинација, со вакцините Фајзер и Модерна. Како што соопштува агенцијата БГНЕС, во дворот...

Опозиција која предизвикува опструкции на штета на населението

Elena Daskalova
Петтиот пакет економски мерки за помош на граѓани погодени од кризните мерки против ковид-19 се уште е заглавен во собраниска процедура. Причина за тоа се...

Може ли безбедно да се користат јавните тоалети во време на пандемија?

Elena Daskalova
Јавните тоалети се нешто што ни создава многу главоболки, особено ако е итно, а знаеме дека многумина ги користат истите. Во трговски центри и угостителски...

Полицискиот час останува на сила, граѓаните незадоволни од мерката

Elena Daskalova
Владата денеска одлучи дека полицискиот час од 22 навечер до 05 часот следното утро останува на сила до 6 април. Тоа значи дека во овој...

СЗО препорачува сите земји да произведуваат вакцини против ковид-19

Elena Daskalova
Голем број држави низ светот имаат доволно капацитет за самите да произведуваат вакцини, но фармацевтските компании кои ги имаат патентите тешко го дозволуваат тоа –...

Со насмевка и песна, Доли Партон се вакцинираше против ковид-19

Elena Daskalova
Популарната кантри-ѕвезда ја прими првата доза од вакцината на производителот „Модерна“, притоа мотивирајќи ги своите обожаватели и тие да бидат одговорни. Таа ја испеа познатата...

Бројот на заразени во Македонија од почетокот на пандемијата се наближува до 100.000

Elena Daskalova
Министерството за здравство за изминатото деноноќие ја објави следната статистика: „Во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на...

Интересен факт: Очилата ја намалуваат шансата за заразување со коронавирус

Elena Daskalova
Уште во времето кога беа регистрирани првите случаи на КОВИД-19, една од препораките на СЗО беше со неизмиени раце да не се допираат лицето, носот,...