коронавирус

Владата одлучува денес дали од утре ќе нема полициски час

Elena Daskalova
Според препораките на Министерството за здравство, епидемиолошката состојба во Македонија дозволува да се укине полицискиот час. Денеска Владата одлучува по овој предлог. Потсетуваме дека во...

Ви паѓа косата? Еве кои хормони може да бидат причина за тоа

Elena Daskalova
Се грижите за својата коса, користите квалитетни производи за нега, внимавате на исхраната, но сепак после секое капење вашата када или туш-кабина е полна со...

Нови предлози за олеснување на рестрикциите – полициски час од полноќ до 5ч наутро?

Elena Daskalova
Изминатиот период е забележен тренд на намалување на бројот на заразени со коронавирусот, се испишуваат голем број пациенти кои оздравеле, а се прават соодветно на...

Македонците од денес имаат опција да се вакцинираат и во Бугарија

Elena Daskalova
Бугарската клиника Комак Медикал од денеска започнува да прима заинтересирани Македонци за вакцинација, со вакцините Фајзер и Модерна. Како што соопштува агенцијата БГНЕС, во дворот...

Пристигнаа вакцини „Фајзер“ купени директно од произведувачот

Elena Daskalova
Министерството за здравство ја информира јавноста дека вчера попладне стигна првата пратка од вакцината Фајзер, која МЗ ја обезбеди cо директни преговори со овој производител...

Опозиција која предизвикува опструкции на штета на населението

Elena Daskalova
Петтиот пакет економски мерки за помош на граѓани погодени од кризните мерки против ковид-19 се уште е заглавен во собраниска процедура. Причина за тоа се...

Може ли безбедно да се користат јавните тоалети во време на пандемија?

Elena Daskalova
Јавните тоалети се нешто што ни создава многу главоболки, особено ако е итно, а знаеме дека многумина ги користат истите. Во трговски центри и угостителски...

Полицискиот час останува на сила, граѓаните незадоволни од мерката

Elena Daskalova
Владата денеска одлучи дека полицискиот час од 22 навечер до 05 часот следното утро останува на сила до 6 април. Тоа значи дека во овој...

СЗО препорачува сите земји да произведуваат вакцини против ковид-19

Elena Daskalova
Голем број држави низ светот имаат доволно капацитет за самите да произведуваат вакцини, но фармацевтските компании кои ги имаат патентите тешко го дозволуваат тоа –...